ASLAN YAPICILAR

Bir kasabada arkadaşlık içinde yaşayan dört Brahman vardı. Bunlardan üçü bütün bilimlerin en derinine inmişler ancak anlayış kazanamamışlardı. Dördüncüsü ise bilimleri tatsız bulmuştu; anlayıştan başka hiçbir şeyi yoktu.

Bir gün dördü konuşmak için bir araya toplandılar. “Eğer bir kişi seyahat etmez, kralların takdirini kazanmaz ve para edinmezse başarıların yararı nedir?” diye sordular kendilerine ve “Haydi seyahat edelim” diyerek yola çıktılar. Ancak biraz yol kat ettikten sonra aralarında en yaşlı olanı şöyle dedi: “Aramızdan bir tanesi; dördüncümüz, bir ahmak. Anlayıştan başka bir şeye sahip değil. Günümüzde bilim olmaksızın basitçe anlayışa sahip olarak hiç kimse kralların lütfunu kazanamaz. O nedenle kazançlarımızı onunla paylaşmayalım. Onun evine dönmesi gerekli.”  İkincisi de ona katıldı: “Benim akıllı arkadaşım, sen bilime sahip değilsin, lütfen evine geri dön.” Ancak üçüncüsü karşı çıktı: “Hayır, bu doğru bir davranış değil. Çocukluğumuzdan bu yana hep birlikte oyun oynadık. Bizimle gel soylu arkadaşım. Kazandığımız paradan bir pay alacaksın.”

Bu anlaşma ile yolculuklarına devam ettiler ve ormanda ölü bir aslanın kemiklerini buldular. Bunun üzerine aralarından biri şöyle dedi: “Bilimimizin olgunluğunu test etmek için iyi bir fırsat! Burada ölü bir aslan yatıyor. Onurlu bir şekilde kazandığımız bilimimiz sayesinde onu yaşama geri döndürelim.” Birincisi şöyle dedi: “Ben iskeletin nasıl bir araya getirileceğini biliyorum.” İkincisi şöyle dedi: “Ben deri, et ve kan sağlayabilirim.” Üçüncüsü de ekledi: “Ben de ona can verebilirim.”

Böylece birincisi iskeleti bir araya getirdi, ikincisi deri, et ve kan sağladı. Üçüncüsü yaşam nefesi vermeye hazırlanırken, anlayış sahibi olan, uyarıda bulundu: “Bu bir aslan. Eğer onu yaşama döndürürseniz hepimizi öldürür.” Diğeri şöyle dedi: “Seni gidi ahmak! Ben bilimimi bir hiçlik için feda edecek kişi değilim.” Anlayış adamı şöyle cevap verdi: “Bu ağaca tırmanmam için biraz bekleyin o zaman.” Anlayış sahibi kişi ağaca tırmanana kadar beklemişler. Daha sonra aslan canlanmış, ayaklanmış ve üçünü de öldürmüş. Ancak anlayış adamı, aslan gittikten sonra aşağı inmiş ve evine dönmüş.

 Benim söyleyeceğim şu:

                   “Bilimin değeri anlayıştan azdır.

                    Bu nedenle zekayı arayın.

                    Anlayışsız bilim sahibi kişiler kendi kibirleri içinde

                    Bir aslan yaptılar, daha sonra öldüler.”

Son Yazılar

Kategoriler

Son Yazılar