BUDA ve PRENS

Bir gün Buda’ya çok kuvvetli bir prens yaklaşır. Savaş arabasının üstünde çok görkemli durmakta olup, sayısı oldukça fazla etrafıyla Buda’yı selamlamış ve öğrencisi olmak istemiştir.

Buda Prense öğrencisi olmaya hazır olmadığını söyler.

Alçakgönüllü olan prens sarayına dönüp düşünmeye başlar. Hocası olacak kişinin önüne bu şekilde görkemli çıkmanın doğru olmadığının düşünür. Aradan bir sene geçer. Bu sefer Buda’nın karşısına daha mütevazi bir şekilde çıkar ama yine aynı cevabı alır.

Prens Buda’dan eğitim almakla ilgiliydi ve uzun düşüncelerden sonra hocanın karşısına nasıl çıkması gerektiğini bilmediğine karar verdi. Ertesi yıl sessiz ve alçakgönüllü bir şekilde çıkmış, alnını yere dayamış ve küçücük bir imkân istemiş, gençliğinin gittiğini söylemiş.

Buda merhamet göstermiş ve önümüzdeki yıl kendisini ziyaret edeceğini söylemiş.

Prens buna inanamamış. Eğer gelirse Buda’yı çok iyi ağırlayacağını, zenginliğe boğacağını söylemiş. Buda meditasyonuna devam etmiş.

Bir yıl sonra Prens Gözü yaşlı bir şekilde ağlıyor, Buda’nın kendisini ziyaret etmediğini ifade ediyormuş.

Ve o sırada Buda: “Beni gördün fakat ayağınla tersledin” demiş. Prens inkâr etmiş. Buda onu sakinleştirerek, törensel bir geçit sırasında bir yaşlının onun atının yanına yaklaştığını hatırlatarak; “sen onu ittin, oysa o bendim” demiş.

Son Yazılar

Kategoriler

Son Yazılar