GARCIA’YA MESAJ

19. yüzyıl sonunda Küba meselesi dolayısıyla patlak veren Amerika-İspanya savaşında asilerin lideri Garcia ile süratle iletişime geçmek gerekiyordu. Kendisi Küba dağ kalelerinden birinde olup, nerede olduğu kesin olarak bilinmiyordu. Posta ve telgrafla da ulaşılamıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın bu kimse ile en kısa zamanda iş birliği yapması sağlanmalıydı.

Ne yapılması gerekiyordu?

Birisi Başkan’a şöyle dedi: “Sizin için Garcia’yı bulabilecek biri vardır. Eğer herhangi biri bu görevi alabilirse…”

Rowan’a Garcia’ya teslim edilmek üzere bir mektup verilerek yollandı. Rowan adlı bu kişi, mektubu nasıl alıp su geçirmez bir keseye koyarak koynunda sakladı; geceleyin açık bir sandalla dört gün içinde Küba’nın balta girmemiş ormanlarında saklandı; üç haftada adanın diğer yanına ulaştı, düşman bir ülkeyi yaya olarak geçip Garcia’ya mektubu teslim etti.

Tüm bunlar ayrıntıdır. Vurgulanmak istenen nokta şudur: ABD Başkanı McKinley, Rowan adlı birine Garcia’ya teslim edilmek üzere bir mektup verdi. Rowan mektubu aldığında, “Garcia nerededir?” diye sormadı. Hikâyenin yazarına göre, Rowan gibi kişilerin büstleri, her okula dikilerek ölümsüzleştirilmelidirler. Bilgiyi sadece kitaplardan veya oradan buradan alan kişilere değil, omuzlarını dik tutup, bir görevi sadakatle yerine getirecek, derhal harekete geçecek, tek bir şeyi yapmak, “Garcia’ya bir mesaj iletmek” üzere görevi kabul edecek kişilere ihtiyaç vardır.

Son Yazılar

Kategoriler

Son Yazılar